Klein Tools 5268N-23D Fixed Body Belt Style 5268N 23"
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
07
quantity
Product details
Category
INCLUDES:
• (1) Fixed Body Belt Style
FEATURES:
• Klein-Kord® belt pad with two pocket tabs
• 4-3/4" (120.6 mm) rolled-edge leather belt cushion with no padding
• 1-3/4" (44 mm) wide belt strap made of 6-ply Klein-Kord®
• Equipped with straight double-bar D-rings
• Klein Tools body belts meet or exceed applicable OSHA, ASTM, and CSA standards
• Four suspender rings
• Tape thong
• Glove-bag ring
• Two-way knife snap
• Long-lasting 1-1/2" (38 mm) wide double-riveted leather tool loops.
SPECIFICATIONS:
• Special Features: Straight Double Bar D Rings, Rolled-Edge Leather, Suspender Rings
• Waist Size: 46" to 38" (116.8 cm to 96.5 cm)
• Material: Leather, Nylon, Klein-Kord
• Color: Brown
• Closure Type: Single Square Frame and Prong
• Number of Anchor Points: 2
• Standard: OSHA, ASTM, and CSA
• Overall Width: 4.75" (12.1 cm)